Różowy Październik, czyli miesiąc świadomości raka piersi

2023-10-06
Różowy Październik, czyli miesiąc świadomości raka piersi

Co sześć minut na świecie jedna kobieta umiera z powodu raka piersi. Co dwie minuty w Unii Europejskiej jedna kobieta otrzymuje diagnozę nowotworu piersi. Aż 1 na 16 mieszkanek naszego kraju zmaga się z tą podstępną chorobą. Co roku w Polsce walkę z rakiem piersi przegrywa niestety ok. 5 000 kobiet. Ale nie musi tak być. Wcześnie wykryta choroba nowotworowa może zostać wyleczona. Dlatego tak ważne jest regularne badanie się i powszechne budowanie społecznej świadomości w temacie nowotworów piersi, tak jak ma to miejsce w przypadku akcji “Różowa wstążka” i “Różowy Październik”.

Różowy Październik
Różowy Październik

Różowy październik – mała różowa wstążka, wielka idea

Od 1985 roku październik stał się miesiącem, który kojarzy się nam nie tylko ze złotym kolorem spadających z drzew liści. Kojarzy się także, a może nawet przede wszystkim, z kolorem różowym i ogólnoświatową akcją różowego miesiąca, która ma na celu walkę z nowotworami piersi oraz zwiększenie świadomości na temat samej choroby i jej profilaktyki.

Sprawdź: Biustonosze dla Amazonek

Od 1992 roku symbolem tej walki stała się różowa wstążka, którą założycielka marki Estée Lauder - Evelyn Lauder wraz z Penney Laingen rozpromowały w całych Stanach Zjednoczonych, a następnie na całym świecie. Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła również święto - Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, które przypada 15 października.

Różowa wstążka - symbol Miesiąca Świadomości Raka Piersi
Różowa wstążka - symbol Miesiąca Świadomości Raka Piersi

Dziś Różowy Październik promowany jest przez większość organizacji oraz fundacji zajmujących się profilaktyką nowotworową. Do akcji włączyło się wiele firm, które aktywnie zachęcają do wykonania badań profilaktycznych np. USG piersi czy samobadania piersi.

Przeczytaj również: Nienoszenie stanika - czy nowa moda jest zdrowa?

Rak piersi jest najczęściej występującym na świecie nowotworem u kobiet oraz najczęstszą przyczyną ich zgonu. Szacuje się, że aż 36% chorych na raka kobiet stanowią panie zmagające się właśnie z nowotworem persi. W Polsce rak piersi jest jedną z przyczyn przedwczesnej umieralności kobiet. Niestety, w przypadku aż 30% pacjentów, zmagających się z tym rodzajem raka, choroba wykrywana jest zbyt późno. Biorąc pod uwagę skalę tego zjawiska, realizowanie kampanii takich jak np. Różowy Październik, które dotyczą prewencji, diagnozy, farmakologii oraz opieki po przebytym leczeniu jest tym bardziej istotne i godne podziwu.

Czynniki ryzyka nowotworów piersi

Jednym z najistotniejszych czynników ryzyka w przypadku raka piersi jest oczywiście płeć. Choroba ta dotyka znacznie częściej kobiet, co nie oznacza jednak, że nie chorują na nią mężczyźni. Rocznie ok. 100 mężczyzn słyszy diagnozę nowotworu piersi. Częstotliwość występowania raka piersi znacząco wzrasta także z wiekiem. Statystycznie największe prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu piersi ma miejsce w okresie menopauzy. Dodatkowo istotna jest także w tym przypadku genetyka, ryzyko zachorowania zwiększa się, jeśli ktoś z rodziny zmagał się z tą chorobą.

Czynniki ryzyka raka piersi
Czynniki ryzyka raka piersi

Czynnikami mogącymi negatywnie wpłynąć na diagnozę są również: wcześnie rozpoczęte miesiączkowanie, późne klimakterium, brak przebytej ciąży po 30 roku życia, długo stosowana antykoncepcja hormonalna. Niestety często zdarza się także tak, że mimo nie wystąpienia żadnych z powyższych czynników, diagnoza w kierunku raka piersi jest pozytywna.

Przeczytaj więcej: Movember - dlaczego każdy mężczyzna powinien wiedzieć, co to znaczy?

Dlatego też tak ważne są regularne badania piersi, zarówno te przeprowadzane w gabinecie specjalisty, jak i te samodzielne przed lustrem. Według statystyk ok. 80% zmian wykrytych w piersiach to zmiany łagodne, które jeśli zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, mogą zostać wyleczone w 100%.

Jak badać piersi? Po pierwsze profilaktyka raka piersi.

Różowy Październik to oczywiście okazja do wykonania corocznego badania USG piersi w gabinecie lekarskim. Warto jednak wprowadzić do swojej rutyny także przynajmniej comiesięczne badanie piersi samodzielnie w domu. Jak najlepiej to zrobić?

Samobadanie piersi
Samobadanie piersi
  • Stań przed lustrem i na wstępie dokładnie obejrzyj swoje piersi oraz sutki pod kątem kształtu i koloru, zarówno z przodu, jak i z boku.
  • Zrób to także z uniesionymi do góry rękami, oraz z dłońmi opartymi o biodra.
  • Następnie w pozycji stojącej, wewnętrzną częścią dłoni zbadaj lewą oraz prawą pierś zgodnie z ruchem wskazówek zegara, rozpoczynając od zewnętrznej górnej ćwiartki.
  • Jakiekolwiek zmiany, guzki lub dużą bolesność skonsultuj koniecznie z lekarzem
  • Te same czynności wykonaj leżąc na plecach na płaskiej powierzchni.
  • Zadbaj także o sutki, sprawdź czy nie wypływa z nich żadna wydzielina, ściskając odpowiednio sutek kciukiem i palcem wskazującym.
  • Na koniec sprawdź również swoje pachy pod kątem ewentualnego powiększenia węzłów chłonnych.

Różowa wstążka - bądź świadoma i bądź zdrowa

Rak piersi nie pyta o zgodę, może on dotknąć każdego, bez wyjątku. Ponadto ofiarami tej podstępnej choroby są nie tylko osoby, u których wykryto komórki nowotworowe, ale także ich rodziny i bliscy, którzy równie dzielnie walczą z tym niewidzialnym wrogiem lub cierpią po stracie kogoś, kto walkę tę niestety przegrał. Odpowiednia profilaktyka i diagnostyka pozwalają wyrównać niejako szanse w tym pojedynku z niewidzialnym zabójcą.

Umów się na badania kontrolne
Umów się na badania kontrolne

Warto pamiętać także, że oprócz raka piersi kobiety bardzo często zmagają się z nowotworami szyjki macicy, jajnika czy trzonu macicy. W tych przypadkach także najważniejsze są regularne, kontrolne badania cytologiczne. Im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na wyleczenie, a tym samym dłuższe życie.

Warto więc wykorzystać okazję jaką jest Różowy Październik, zatrzymać się na chwilę, odłożyć codzienne zajęcia na później i wykonać badania profilaktyczne. Rak piersi się leczy jednak czas ma ogromne znaczenie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel