Dobieranie biustonoszy

Kształtne piersi to nie tylko zasługa genów, ale również… prawidłowo dobranego biustonosza. Jeśli stanik nie zostanie idealnie dopasowany, żaden biust nie będzie dobrze wyglądał – niezależnie od jego wielkości. Dlatego kluczową kwestią jest umiejętne dobieranie biustonoszy – tylko w ten sposób piersi zostaną odpowiednio wyeksponowane.

Jest mnóstwo pań, które stale:

  • kupują ten sam rozmiar stanika
  • wybierają dla siebie modele w standardowej rozmiarówce
  • kupują biustonosz ze zbyt małymi miseczkami
  • wybierają staniki zbyt luźne w obwodzie.

Efekt? Szacuje się, że nawet 70% kobiet nosi niedopasowane biustonosze, które są nie tylko mało komfortowe, ale przede wszystkim zniekształcają piersi. Czas to zmienić! Znajdź swój rozmiar biustonosza i sprawdź jak zmierzyć rozmiar miseczki.

Dobrej jakości biustonosze potrafią wytrzymać nawet kilka lat intensywnego użytkowania. Nie oznacza to jednak, że kobiety muszą je nosić przez tak długi okres. Jest to niewskazane. Dlaczego?

Zobacz również: Nowości, inspiracje i porady naszej ekspertki na blogu Kontri

Warto pamiętać, że rozmiar biustu zmienia się na przestrzeni lat, np. wraz z wiekiem, zmianą masy ciała, ciążą czy karmieniem piersią. Ważne jest zatem, aby regularnie kontrolować swoje wymiary i – w razie konieczności – zaopatrzyć się w kilka modeli staników w nowym rozmiarze.

Jak dobrać biustonosz – krok po kroku

Zastanawiasz się, jak dobrać biustonosz? Podstawą jest wykonanie pomiarów – obwodu pod biustem oraz obwodu w biuście. Dlatego przydatna będzie klasyczna taśma krawiecka.

Jak dobrać biustonosz - jak się mierzyć

Rozmiar pod biustem

Pomiar obwodu pod biustem powinien odbywać się na gołą skórę, ale możesz założyć miękki biustonosz – bez żadnego wypełnienia i zmierzyć wówczas obwód biustonosza.

Stań prosto i weź wdech. Taśmę krawiecką przeciągnij wokół klatki piersiowej i zaciśnij – tak, aby nie było żadnych luzów. Sprawdź wynik, a następnie odejmij od niego 5 cm (to konieczne, ponieważ w trakcie użytkowania dochodzi do rozciągnięcia stanika). Jeżeli uzyskana liczba nie jest pełna, wówczas zaokrąglij do niższej wartości.

Przykład 1. Jeśli obwód pod biustem wynosi 76 cm, od wyniku należy odjąć 5 cm. Daje to 71 cm, a po zaokrągleniu do pełnej dziesiątki – 70 cm.

Jak dobrać rozmiar biustonosza - jak się mierzyć

Pomiar obwodu w biuście - rozmiar miseczki

Sposób dokonywania pomiaru obwodu w biuście uzależniony jest od wielkości piersi — szczególnie ważne będzie określenie rozmiaru miseczki.

W przypadku średniego i dużego biustu należy lekko pochylić się w przód, co pozwoli uzyskać miarodajne (a nie zawyżone) wyniki. Taśmę krawiecką przeciągnij w najszerszym miejscu (w okolicach brodawek sutkowych). Miarka także powinna być nieco napięta.

Znajdź swój rozmiar biustonosza - sprawdzenie wyniku w tabeli rozmiarów

Znając już dokładne obwody klatki piersiowej i w biuście, czas przystąpić do czynności właściwej. Rozmiar stanika należy dobrać zgodnie z tabelą rozmiarów biustonosza, np. dostępną poniżej.

rozmiary biustonoszy - przykładowa tabela rozmiarów

Jak dobrać rozmiar biustonosza na podstawie powyższej tabeli? To prostsze niż się wydaje, rozmiar biustonosza składa się z dwóch czynników - rozmiar pod biustem i rozmiar miseczki. ponieważ wystarczy wybrać odpowiednią wartość dla obwodu pod biustem, potem odnaleźć wartość dla obwodu w biuście, a następnie odczytać oznaczenie literowe.

Przykład 2. Załóżmy, że obwód w biuście wynosi 90 cm, a obwód pod biustem ma 77 cm. Odpowiedni rozmiar stanika to 75B.

Przykład 3. Załóżmy, że obwód w biuście wynosi 79 cm, a obwód pod biustem ma 66 cm. Właściwy rozmiar biustonosza to 65A.

Jeśli znasz już swój rozmiar stanika, skorzystaj z tabeli poniżej. Kliknij w wybrany rozmiar, a zostaniesz przeniesiona do odpowiedniej strony.

-
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
60
-
-
-
-
-
-
-
90
-
-
-
95
-
-
-
100
-
-
-
-
-
105
-
-
-
-
-
-
110
-
-
-
-
-
-
-
-
115
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
120
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Sprawdź, czy biustonosz jest właściwie dobrany

Zastanawiasz się, czy rozmiar biustonosza jest odpowiedni? Zastanawiasz się jak zmierzyć rozmiar stanika? Jak dobrać rozmiar miseczki? Możesz to łatwo zweryfikować, ponieważ będzie on właściwie ułożony.

Zwróć uwagę na to, czy:

  • zapięcie na pierwszą zewnętrzną haftkę daje wrażenie stabilności biustonosza
  • zapięcie leży prostopadle do kręgosłupa i nie przesuwa się ku górze przy podnoszeniu rąk
  • pierś całkowicie wypełnia miseczkę
  • mostek płasko przylega do klatki piersiowej
  • fiszbiny okalają całe piersi - nie mogą uciskać tkanki tłuszczowej piersi.

Pamiętaj, że znaczenie ma także odpowiednia regulacja ramiączek. Ich rolą jest tylko subtelne podnoszenie piersi, bo za podtrzymywanie biust odpowiada właściwie dobrany stanik – szczególnie rozmiar pod biustem. Jeżeli to one podtrzymują piersi, prawdopodobnie biustonosz jest za szeroki w obwodzie.

dobrze dobrany biustonosz - odpowiednio dobrane wielkości miseczki

Odpowiedni rozmiar biustonosza – czy to ważne?

Czy wiesz, że prawidłowo dobrany rozmiar biustonosza pozwala na optymalne podtrzymanie ciężaru piersi? Jednocześnie sprawia, że biust staje się kształtny, jest delikatnie uniesiony.

Ważny jest jednak nie tylko wygląd biustu — jeżeli stanik nie zostanie wybrany poprawnie, wówczas jego noszenie będzie mało komfortowe. A przecież chodzi o to, aby w bieliźnie czuć się jak w drugiej skórze, prawda?

pixel