Dobieranie biustonoszy

Kształtne piersi to nie tylko zasługa genów, ale również… prawidłowo dobranego biustonosza. Jeśli stanik nie zostanie idealnie dopasowany, żaden biust nie będzie dobrze wyglądał – niezależnie od jego wielkości. Dlatego kluczową kwestią jest umiejętne dobieranie biustonoszy – tylko w ten sposób piersi zostaną odpowiednio wyeksponowane.

Jest mnóstwo pań, które stale:

  • kupują ten sam rozmiar stanika
  • wybierają dla siebie modele w standardowej rozmiarówce
  • kupują biustonosz ze zbyt małymi miseczkami
  • wybierają staniki zbyt luźne w obwodzie.

Efekt? Szacuje się, że nawet 70% kobiet nosi niedopasowane biustonosze, które są nie tylko mało komfortowe, ale przede wszystkim zniekształcają piersi. Czas to zmienić! Znajdź swój rozmiar biustonosza i sprawdź jak zmierzyć rozmiar stanika.

Jeden stanik na wiele lat? To nie przejdzie…

Dobrej jakości biustonosze potrafią wytrzymać nawet kilka lat intensywnego użytkowania. Nie oznacza to jednak, że kobiety muszą je nosić przez tak długi okres. Jest to niewskazane. Dlaczego?

Zobacz również: Nowości, inspiracje i porady naszej ekspertki na blogu Kontri

Warto pamiętać, że rozmiar biustu zmienia się na przestrzeni lat, np. wraz z wiekiem, zmianą masy ciała, ciążą czy karmieniem piersią. Ważne jest zatem, aby regularnie kontrolować swoje wymiary i – w razie konieczności – zaopatrzyć się w kilka modeli staników w nowym rozmiarze.

Jak dobrać biustonosz – krok po kroku

Zastanawiasz się, jak dobrać biustonosz? Podstawą jest wykonanie pomiarów – obwodu pod biustem oraz obwodu w biuście. Dlatego przydatna będzie klasyczna taśma krawiecka.

Jak dobrać biustonosz - jak się mierzyć

Pomiar obwodu pod biustem

Pomiar obwodu pod biustem powinien odbywać się na gołą skórę, ale możesz założyć miękki biustonosz – bez żadnego wypełnienia.

Stań prosto i weź wdech. Taśmę krawiecką przeciągnij wokół klatki piersiowej i zaciśnij – tak, aby nie było żadnych luzów. Sprawdź wynik, a następnie odejmij od niego 5 cm (to konieczne, ponieważ w trakcie użytkowania dochodzi do rozciągnięcia stanika). Jeżeli uzyskana liczba nie jest pełna, wówczas zaokrąglij do niższej wartości.

Przykład 1. Jeśli obwód pod biustem wynosi 76 cm, od wyniku należy odjąć 5 cm. Daje to 71 cm, a po zaokrągleniu do pełnej dziesiątki – 70 cm.

Jak dobrać biustonosz - jak się mierzyć

Pomiar obwodu w biuście

Sposób dokonywania pomiaru obwodu w biuście uzależniony jest od wielkości piersi.

W przypadku średniego i dużego biustu należy lekko pochylić się w przód, co pozwoli uzyskać miarodajne (a nie zawyżone) wyniki. Taśmę krawiecką przeciągnij w najszerszym miejscu (w okolicach brodawek sutkowych). Miarka także powinna być nieco napięta.

Znajdź swój rozmiar biustonosza - sprawdzenie wyniku w tabeli rozmiarów

Znając już dokładne obwody klatki piersiowej i w biuście, czas przystąpić do czynności właściwej. Rozmiar stanika należy dobrać zgodnie z tabelą rozmiarów biustonosza, np. dostępną poniżej.

Jak dobrać biustonosz - przykładowa tabela rozmiarów.

Jak dobrać rozmiar stanika na podstawie powyższej tabeli? To prostsze niż się wydaje, ponieważ wystarczy wybrać odpowiednią wartość dla obwodu pod biustem, potem odnaleźć wartość dla obwodu w biuście, a następnie odczytać oznaczenie literowe.

Przykład 2. Załóżmy, że obwód w biuście wynosi 90 cm, a obwód pod biustem ma 77 cm. Odpowiedni rozmiar stanika to 75B.

Przykład 3. Załóżmy, że obwód w biuście wynosi 79 cm, a obwód pod biustem ma 66 cm. Właściwy rozmiar biustonosza to 65A.

Sprawdź, czy biustonosz jest właściwie dobrany

Zastanawiasz się, czy rozmiar biustonosza jest odpowiedni? Zastanawiasz się jak zmierzyć rozmiar stanika? Możesz to łatwo zweryfikować, ponieważ będzie on właściwie ułożony.

Zwróć uwagę na to, czy:

  • zapięcie na pierwszą zewnętrzną haftkę daje wrażenie stabilności biustonosza
  • zapięcie leży prostopadle do kręgosłupa i nie przesuwa się ku górze przy podnoszeniu rąk
  • pierś całkowicie wypełnia miseczkę
  • mostek płasko przylega do klatki piersiowej.

Pamiętaj, że znaczenie ma także odpowiednia regulacja ramiączek. Ich rolą jest tylko subtelne podnoszenie piersi, bo za podtrzymywanie biust odpowiada właściwie dobrany stanik – szczególnie w obszarze pod biustem. Jeżeli to one podtrzymują piersi, prawdopodobnie biustonosz jest za szeroki w obwodzie.

Odpowiedni rozmiar biustonosza – czy to ważne?

Czy wiesz, że prawidłowo dobrany rozmiar biustonosza pozwala na optymalne podtrzymanie ciężaru piersi? Jednocześnie sprawia, że biust staje się kształtny, jest delikatnie uniesiony.

Jeżeli stanik nie zostanie wybrany poprawnie, wówczas jego noszenie będzie mało komfortowe. A przecież chodzi o to, aby w bieliźnie czuć się jak w drugiej skórze, prawda?

Polecane
Ava 1559 Biustonosz balkonetka, biały

Ava 1559 Biustonosz balkonetka, biały

59,99 zł - 108,61 zł108,61 zł - 108,61 zł
Ava 1030 Biustonosz półusztywniany, beż

Ava 1030 Biustonosz półusztywniany, beż

88,49 zł - 96,61 zł110,61 zł - 120,76 zł
Ava 1396 Biustonosz miękki, czarny

Ava 1396 Biustonosz miękki, czarny

70,96 zł - 106,67 zł96,09 zł - 118,52 zł
Gaia 594M Sandy Maxi Biustonosz półusztywniany, czarny

Gaia 594M Sandy Maxi Biustonosz półusztywniany, czarny

100,66 zł - 110,41 zł125,83 zł - 138,01 zł
Gaia 281 Kate Biustonosz usztywniany, białe romby

Gaia 281 Kate Biustonosz usztywniany, białe romby

64,94 zł - 74,69 zł81,18 zł - 93,36 zł
Gossard 11111 Biustonosz miękki, white

Gossard 11111 Biustonosz miękki, white

88,76 zł - 106,51 zł133,14 zł - 177,52 zł
pixel