Jak dbać o bieliznę?

Wiele osób traktuje bieliznę po macoszemu. Nie dba o nią w należyty sposób, w efekcie czego szybko dochodzi do odkształcania się i utraty kolorów tego elementu garderoby. Dlatego warto poznać kilka najważniejszych zasad, dzięki którym można wydłużyć żywotność bielizny. Znaczenie ma nie tylko odpowiednie pranie, ale również… suszenie czy przechowywanie. Dowiedz się, jak dbać o bieliznę.

Bielizna jest niczym druga skóra. Dlatego musi zapewniać komfort i ładnie się prezentować przez cały okres użytkowania, a nie tylko do pierwszego prania. Jeżeli nie będziesz postępować zgodnie ze wskazówkami producenta, nawet najdroższa bielizna nie przetrwa tak złego traktowania.

Pranie

Bielizna jest bardzo delikatnym wyrobem, o który należy zadbać już na etapie prania. Znaczenie ma nie tylko sposób, ale i częstość czyszczenia.

Jak często prać bieliznę?

Sprawą oczywistą jest, że majtki zmienia się codziennie. Dlatego częstotliwość prania powinna być uzależniona od „zapasów” bielizny. Wystarczy jednak, że będziesz je prać 2-3 razy w tygodniu.

Z biustonoszami jest inaczej. W tym przypadku nie ma konieczności codziennej zmiany stanika – chyba, że nadmiernie się pocisz. O ile jednak latem zaleca się częstsze czyszczenie biustonoszy, o tyle zimą możesz pozwolić sobie na pranie np. raz w tygodniu (szczególnie, jeśli masz kilka modeli staników).

Jak prać bieliznę?

Cennymi wskazówkami dotyczącymi właściwego prania bielizny są zalecenia producenta. Na metce pojawia się informacja o temperaturze wody, możliwości czyszczenia chemicznego itp. W przypadku delikatnych materiałów, np. koronek haftów czy tiulów może zachodzić konieczność prania ręcznego. Podobnie będzie w przypadku bielizny ozdobionej dżetami, cyrkoniami itp.

Sprawdź: akcesoria do prania

Zasadniczo majtki czy biustonosze można prać w pralce. Warto jednak unikać najwyższych obrotów podczas wirowania oraz wysokiej temperatury. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po specjalne akcesoria, np. woreczki do prania bielizny lub plastikowe kulki. Szczególnie polecane są te ostatnie, ponieważ nie tylko chronią delikatne ozdoby przed uszkodzeniem, ale i stanowią barierę między biustonoszami a innymi elementami garderoby.

W czym prać bieliznę?

Aby utrzymać bieliznę w dobrej kondycji, warto postawić na dobrej jakości środki piorące. Dobrze sprawdzą się np. płyny do prania – dobrze się rozpuszczają i nie pozostawiają osadów. Nie należy przesadzać z ich ilością, bo trudno będzie je wypłukać.

Do pralki warto dodać płyn do płukania tkanki, który zmiękcza materiał. Dzięki temu bielizna po wysuszeniu jest miękka i przyjemna w dotyku.

Suszenie

Suszenie ubrań w suszarkach bębnowych cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma się czemu dziwić – zapewnia to dużą wygodę. Warto jednak mieć świadomość, że nie każda bielizna nadaje się do suszenia w tego typu urządzeniach, podobnie jak nie wszystkie ubrania.

I w tym przypadku warto kierować się zaleceniami producenta. Na metce znajdują się stosowne oznaczenia. Jeżeli symbol suszarki jest przekreślony, wówczas suszenie w suszarce bębnowej nie wchodzi w grę. Suszenie będzie możliwe wówczas, gdy na metce pojawi się symbol suszarki z jedną lub dwiema kropkami w środku (symbolizują one temperaturę suszenia).

Aby zwiększyć żywotność bielizny, warto suszyć ją w temperaturze pokojowej lub na kaloryferze – na wieszaku lub na rozłożonym ręczniku.

Przechowywanie

Zastanawiasz się, jak przechowywać bieliznę? Tutaj masz w zasadzie pełną dowolność – z wyjątkiem biustonoszy.

  • Majtki możesz zwinąć w estetyczny rulonik lub złożyć w kostkę.
  • Staniki najlepiej przechowywać rozłożone (miseczki włożone jedna w drugą) lub powieszone na wieszaczkach. Nie zaleca się natomiast wywijania miseczek na lewą stronę, ponieważ będzie to skutkować deformacją stanika.
  • Rajstopy możesz zwinąć w rulon.
  • Skarpetki możesz sparować za pomocą specjalnego klipsa. Możesz też zwinąć obie w rulon. Unikaj jednak wywijania gumki ściągającej – to może doprowadzić do jej rozciągnięcia.

Jeżeli dostosujesz się do powyższych wskazówek, bielizna odwdzięczy ci się perfekcyjnym wyglądem przez długi czas.

Pamiętaj jednak, aby systematycznie dokonywać przeglądu bielizny – po to, aby znoszone majtki czy staniki wymienić na nowe. Sklep Kontri jest – jak zwykle – do twojej dyspozycji.

pixel