Movember - dlaczego każdy mężczyzna powinien wiedzieć, co to znaczy?

2022-11-05
Movember - dlaczego każdy mężczyzna powinien wiedzieć, co to znaczy?

Jeśli interesują Cię początki akcji Movember oraz to jaki jest jej nadrzędny cel, przeczytaj koniecznie nasz artykuł!

Movember – co to jest?

Określenie “Movember” powstało z połączenia dwóch słów – “moustache”, czyli wąsy i “November”, czyli listopad. Kampania społeczna Movember swój początek miała w 2003 roku w Australii. Luke Slattery i Travis Garone postanowili w grupie swoich znajomych rozpromować nową modę. Przeprowadzili oni konkurs na najdłuższe wyhodowane wąsy, warunkiem uczestnictwa była wpłata 10 dolarów i zaproszenie do zabawy kolejnych osób. Całą zebraną w ten sposób sumę organizatorzy przekazali na fundację, zajmującą się badaniami nad rakiem prostaty.

Z roku na rok coraz więcej osób, także z innych krajów, zaczęło przyłączać się do akcji, co finalnie zaowocowało powstaniem ogólnoświatowego ruchu Movember. Listopad stał się miesiącem pracy nad społeczną świadomością w temacie zdrowia intymnego mężczyzn.

Movember - zapuść wąsy
Movember - zapuść wąsy

W wielu miejscach na świecie organizowane są spotkania, mające zachęcić mężczyzn do dbania o swoje zdrowie i przeprowadzanie regularnych badań. Działania, podejmowane w ramach akcji Movember, mają także pokazywać, jak ważna jest odpowiednia profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób nowotworowych.

Przeczytaj również: Różowy Październik, czyli miesiąc świadomości raka piersi

Symbolem akcji Movember stały się wąsy, które mają przyciągać uwagę i zwiększać zainteresowanie kampanią. Mężczyźni zapuszczają je przez cały miesiąc na znak solidarności oraz w celu sprowokowania pytań i zaaranżowania rozmowy na tematy, których zazwyczaj się nie porusza.

Niewygodny temat męskiego zdrowia

Niestety wśród panów wciąż pokutuje przekonanie, że okazanie jakiejkolwiek słabości jest niemęskie. Dlatego też temat zdrowia i świadomość najczęstszych chorób, z którymi boryka się męska część populacji, wciąż nie osiągają wysokiego poziomu. Wielu panów nie potrafi wskazać podstawowych objawów, jakie daje nowotwór jąder czy prostaty. Co więcej, sporo mężczyzn utożsamia nowotwór prostaty z rakiem jąder, co oczywiście jest błędem. Nie wspominając już o regularnym samobadaniu i rutynowych wizytach profilaktycznych u specjalistów.

Akcja Movember - w walce o zdrowie mężczyzn
Akcja Movember - w walce o zdrowie mężczyzn

Mylnie twierdzi się, że choroba nowotworowa może przydarzyć się głównie osobom starszym. Tymczasem statystyki są bezwzględne – grupa ryzyka w przypadku raka jąder to mężczyźni w przedziale 14-35 lat. Nowotwór prostaty natomiast dotyka głównie mężczyzn po 45. roku życia.

Gra o czas – straszne skutki zbyt późnej diagnoza raka prostaty i jąder

Od wielu lat lekarze apelują, aby badać się regularnie. Wcześnie wykryte zmiany nowotworowe mogą być w stu procentach uleczalne. Zbyt późna diagnoza może natomiast skończyć się śmiercią. Zaleca się wykonywanie kontrolnych badań, zanim jeszcze zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy. Nowotwór prostaty przez wiele lat może nie dawać żadnych oznak. Dopiero w zaawansowanym stadium pojawiają się pierwsze bóle kręgosłupa czy problemy z oddawaniem moczu.

Badania profilaktyczne dla mężczyzn
Badania profilaktyczne dla mężczyzn

Badania profilaktyczne nowotworów męskich stref intymnych są zupełnie bezinwazyjne i bezbolesne. Najpopularniejszym z nich jest badanie poziomu PSA, czy wytwarzanego w gruczole krokowym antygenu, którego zbyt wysoki poziom może oznaczać raka prostaty. Mężczyźni, którzy ukończyli 40 lat lub panowie, którzy są genetycznie obciążeni ryzykiem zachorowania na nowotwór prostaty, powinni wykonywać to badanie szczególnie regularnie. Oprócz tego każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzić samobadanie jąder, w celu wykluczenia jakichkolwiek zmian i guzków w ich obrębie.

Samobadanie jąder - jak to robić?

Samobadanie jąder najlepiej wykonywać po ciepłej kąpieli, kiedy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione, dzięki czemu unika się niepotrzebnego dyskomfortu. Samobadanie wykonuje się kciukami, sprawdzając delikatnie każde jądro. Należy obracać je delikatnie między palcami. Badanie nie powinno przynosić żadnego bólu, a jądra powinny być gładkie, bez żadnych zmian wewnątrz ani na powierzchni skóry.

Samobadanie jąder - dlaczego warto przełamać opór?
Samobadanie jąder - dlaczego warto przełamać opór?

Wszelkie niepokojące zgrubienia, wypukłości, anomalie w wyglądzie lub kolorze koniecznie należy skonsultować z lekarzem. Warto także pamiętać o tym, że pomiędzy wielkością obu jąder może występować dysproporcja, jest to rzecz naturalna i nie należy się tym przejmować.

Sprawdź również: Prezenty na dzień chłopaka - co wybrać?

W Polsce na nowotwór jąder co roku choruje ponad 1500 mężczyzn. Rak prostaty jest najpowszechniejszym nowotworem wśród mężczyzn w naszym kraju. Rocznie pozytywną diagnozę otrzymuje ok. 16 000 mężczyzn, z czego aż 5 000 umiera.

Mężczyzno pamiętaj, że żadna choroba nie ujmuje Twojej męskości, a badanie się i leczenie nie jest oznaką słabości, a uosobieniem siły.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel