Nienoszenie stanika - czy nowa moda jest zdrowa?

2022-09-20
Nienoszenie stanika - czy nowa moda jest zdrowa?

Po co nosić stanik? Takie wątpliwości zaczynają być na porządku dziennym. Czy słuszny jest bunt wielu kobiet w tym zakresie? Czy zaprzestanie jego noszenia nie niesie za sobą zdrowotnych konsekwencji? Odpowiadamy!

W trendach bieliźnianych co rusz można spotkać jakieś gorące nowości. Po erze na miękkie braletki i lekkie staniki, w tym również biustonosze dla nastolatek, przyszła pora, aby całkowicie zaprzestać noszenia stanika. Brzmi niewiarygodnie? A jednak! Zwłaszcza że nie ma żadnych medycznych uzasadnień, że chodzenie bez biustonosza jest szkodliwe dla naszego zdrowia.

Nosić stanik, czy nie? - za i przeciw

Chodzenie bez biustonosza od lat powoduje żywą dyskusję w kręgu wielu kobiet. I jak ze wszystkim, pojawiają się głosy przemawiające za ich odrzuceniem, co regularnym noszeniem. Są panie, które zakładają go jedynie podczas wychodzenia z domu i zaraz po powrocie ściągają. Inne natomiast są tak zachwycone tym elementem garderoby, że nie są w stanie zrezygnować z niego, nawet kładąc się spać. Jak to jest z tym chodzeniem bez stanika? Może na początku warto zacząć od tego, jaka jest rola biustonosza. Otóż, jego zadaniem jest ustabilizowanie i podtrzymanie piersi, a także odciążenie kręgosłupa, co jest najbardziej odczuwalne dla pań o dużych biustach. Prawidłowo dopasowany stanik jest również gwarantem odpowiedniej postawy, a także atrakcyjnego wyglądu piersi. Sprawia bowiem, że są zebrane i podniesione. Nie wspominając o tym, że posiada szerokie możliwości kreowania ich wyglądu. Odpowiednim stanikiem można optycznie powiększyć lub pomniejszyć biust, w zależności od osobistych potrzeb i wyglądu piersi.

Gorteks Thalia/B4 Biustonosz usztywniany, czarny

Gorteks Thalia/B4 Biustonosz usztywniany, czarny

Mimo tak wielu atutów są panie, które wolą chodzenie bez stanika. Dlaczego? Głównie dlatego, że borykają się z dyskomfortem w postaci ucisku, bólu czy wbijających się w ciało fiszbin. Nie wspominając o nadwrażliwości sutków lub całkowitym znieczuleniem na bodźce wynikającym z wielogodzinnego przyciskania ich do miseczek stanika. W wielu sytuacjach winą za ten stan rzeczy nie można obarczać biustonosza, co jego nieodpowiednie dopasowanie rozmiarowe. Dlatego można w kobiecym kręgu usłyszeć głosy, że o wiele lepiej pozostawić piersi bez stanika niż męczyć je w źle dobranym modelu.

Bez stanika? Jak brak biustonosza zmienia piersi?

Wielu zwolenników noszenia biustonoszy twierdzi, że zapewniają one zdrowe piersi, bez nieestetycznie wyglądającego „obwiśnięcia”. Wychodzą z założenia, że staniki zapobiegają zjawisku grawitacji, a nawet sprawiają, że stają się pełniejsze. Czy to prawda? Jak się okazuje – to mit, który należy zdecydowanie obalić. Za opadanie piersi nie jest winne chodzenie bez biustonosza, a wiek oraz geny. Nie jest niczym odkrywczym, że skóra z wiekiem traci swoją jędrność. Duży udział w tym zakresie ma również liczba ciąż oraz karmień piersią, które także mają wpływ na późniejszy jego wygląd. Noszenie stanika nie ma zatem udowodnionego wpływu na kondycję piersi. Za to ciekawostką jest fakt, że mięśnie klatki piersiowej bez biustonosza są zmuszone do większego napinania się, ponieważ nie są wyręczane przez bieliznę. Efekt? Zdrowe piersi – i to bez noszenia specjalistycznych biustonoszy!

Gorteks Pamela/B2 Biustonosz miękki, beżowy

Gorteks Pamela/B2 Biustonosz miękki, beżowy

Czy nienoszenie stanika jest dobre?

Chodzenie bez stanika w wielu przypadkach może być źródłem licznych korzyści. I co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Są jednak sytuacje, w których rezygnacja z tej części garderoby może przynieść więcej szkody niż pożytku. Kiedy zatem dobrze jest sięgnąć po wygodny stanik?

  1. Przede wszystkim wtedy, gdy uprawiasz sport. I to nie tylko z uwagi na dyskomfort związany z podskakującymi piersiami, ale przede wszystkim ryzykiem zerwania więzadeł wieszadłowych. Warto wówczas sięgnąć po odpowiednio dobrany stanik sportowy.
  2. Gdy karmisz piersią. Dla kobiety w czasie laktacji miękki i wygodny stanik do karmienia jest nie tylko źródłem komfortu dla nabrzmiałych i przepełnionych mlekiem piersi, ale również ważną częścią garderoby umożliwiającą stosowanie wkładek laktacyjnych.
  3. Gdy posiadasz piersi w rozmiarze plus size. Panie hojnie obdarzone przez naturę nie powinny rezygnować z biustonosza, gdyż jego brak może przyczynić się do wielu dolegliwości bólowych. Nie wspominając o tym, że duży biust, który nie ma odpowiednio podtrzymania, w codziennym funkcjonowaniu jest po prostu niewygodny. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po staniki na duży biust, które zapewnią mu oparcie i ochronią przed uciskiem.

Gorsenia K659 Amaro Biustonosz miękki, zielony

Gorsenia K659 Amaro Biustonosz miękki, zielony

Czy spanie bez stanika jest zdrowe?

Oczywiście! I do tego higieniczne! Piersi bez stanika w nocy odpoczywają. Warto zatem zapewnić im tę swobodę, która odbije się również szerokim echem na ich zdrowiu. Warto zauważyć, że w piersiach zlokalizowane są węzły chłonne, które uciskane w nocy przez nawet miękki biustonosz mogą powodować zaburzenia krążenia. Nie noszenie stanika w nocy sprzyja także większej higienie. Jako że biustonosz bezpośrednio styka się ze skórą, zjawisko pocenia jest czymś absolutnie normalnym. To z kolei prowadzi do namnażania się bakterii, które stanowią idealną pożywkę dla grzybów.

Czy staniki z push up są szkodliwe?

O ile będą odpowiednio dobrane do rozmiaru i kształtu biustu, to nie będą szkodliwe. I w zasadzie dotyczy to wszystkich biustonoszy, nie tylko tych z wkładkami push up. Te jednak w sposób szczególny mogą powodować odkształcenia i otarcia. A w skrajnych przypadkach nawet ograniczenie krążenia w klatce piersiowej, które może prowadzić do zwiotczenia mięśni, zastoju limfy, a nawet chorób nowotworowych!

Vivisence 1041 Biustonosz push-up, beżowy

Vivisence 1041 Biustonosz push-up, beżowy

Choć chodzenie bez stanika staje się coraz popularniejszym trendem, to decyzja o jego powzięciu powinna być sprawą indywidualną. Wiele zależy od tego, jak się czujesz bez tego elementu garderoby. Jeśli nie wyobrażasz sobie piersi bez stanika, to nie ulegaj modzie i ciesz oczy piękną bielizną, która podkreśli Twój urok i seksapil.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel