Młodzieżowe Słowo Roku 2023: poznaj wyniki plebiscytu
Młodzieżowe Słowo Roku to coroczny plebiscyt popularyzujący język polski wśród młodego pokolenia polaków. Powstał w 2016 roku wraz z projektem "Słowa klucze" w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" organizowanego przez Narodowego Centrum Kultury.
Celem nie jest tylko wybranie ciekawego słowa ale również badanie i popularyzowanie języka młodzieży, promowanie polszczyzny jako języka żywego i nowoczesnego, a także rozwijanie kompetencji językowych i kulturowych Polaków oraz tworzenie materiałów czy narzędzi dydaktycznych i edukacyjnych dla nauczycieli i uczniów.
Młodzieżowe Słowo Roku - przebieg plebiscytu
Celem Młodzieżowego Słowa Roku jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń w danym roku. Jednak zanim do tego dojdzie, jury złożone z językoznawców oraz dziennikarzy analizuje zgłoszenia internautów i wybiera 20 słów, które przechodzą do drugiego etapu. Eliminowane są m.in słowa obraźliwe, wulgarne, naryszające dobre obyczaje czy nawołujące do przemocy lub nietolerancji.
W ciągu dwóch tygodni wszyscy internauci mogą głosować na słowo z finałowej dwudziestki. Wraz z wynikami ogłasza się również zwycięzcę specjalnej kategorii jury. Nagroda Jury przyznawana jest słowu niekoniecznie z największą ilością uzyskanych głosów ale cechującego się m.in. kreatywnym wkładem w opis rzeczywistości.
Czytaj też: Staniki dla nastolatki – jak wybrać pierwszy biustonosz?
Spośród prawie 18 tysięcy zgłoszonych słów w pierwszym etapie oraz ponad 140 tysięcy oddanych głosów w drugim etapie, Młodzieżowym Słowem Roku 2023 wybrano słowo "rel", które uzyskało 19 tysięcy głosów. Oznacza ono wyraz aprobaty wobec tego, co mówił przedmówca.
Drugie miejsce zajęło słowo "sigma", które określa mężczyznę niezależnego, pewnego siebie, intrygującego, odnoszącego sukcesy, ale nie afiszującego się z nimi.
Trzecie miejsce przypadło słowu "oporowo", które oznacza "dużo", "do końca", "intensywnie".
Nagroda Jury przypadła słowu "oddaje", czyli określeniu czegoś, co jest wartościowe, opłacalne, zwracające poniesione nakłady (pracy).
Odzieżowe Słowo Roku - czym jest?
Co łączy słowa apparel, igła i komfortowo? To właśnie one zostały wybrane jako nasze (mł)odzieżowe Słowa Roku 2023. Jako sklep z bielizną nie mogliśmy nie wykorzystać ogłoszenia wyników plebiscytu i nie dodać swoich 3 groszy. Jest to nasz autorski plebiscyt, łączący język, modę oraz dużą dawkę humoru. Jaki więc wygląda podium plebiscytu Odzieżowe Słowo Roku?
Apparel to angielskie słowo oznaczające odzież, ubiór lub stroje. Jest to termin, który często pojawia się w nazwach sklepów, marek czy kolekcji ubrań.
Igła to słowo, które ma kilka znaczeń. Może oznaczać narzędzie służące do szycia, ale także coś bardzo cienkiego, ostrego lub wysokiego. W kontekście odzieżowym, igła to także przymiotnik, który określa osobę lub ubranie bardzo eleganckie, dopracowane i stylowe. To słowo jest często używane w pozytywnym znaczeniu, jako komplement lub wyraz podziwu.
Komfortowo to przysłówek, który oznacza wygodnie, przyjemnie lub swobodnie. W odzieżowym znaczeniu, komfortowo to także sposób na opisanie ubrań, które są luźne, miękkie i nie krępują ruchów.