Stanik sportowy i bielizna sportowa - jaką pełnią funkcję?

2022-06-23
Stanik sportowy i bielizna sportowa - jaką pełnią funkcję?

Nie ma znaczenia, czy jesteś posiadaczką małego, czy dużego biustu. Decydując się na regularną aktywność fizyczną, musisz zapewnić mu odpowiednią ochronę. Jednak wybór idealnego biustonosza sportowego wcale nie jest łatwą sprawą. O czym musisz pamiętać w czasie jego zakupu? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Podstawowa rola biustonosza sportowa wiąże się z unieruchomieniem biustu i ograniczeniem jego ruchu, aby dzięki temu zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia przeciążeń czy wstrząsów. Należy bowiem zauważyć, że piersi podczas wysiłku fizycznego poruszają się z jeszcze większą intensywnością i częstotliwością, co nie tylko powoduje u kobiet duży dyskomfort, ale również źle wpływa na ich kondycję i ogólny wygląd. Biust traci jędrność i elastyczność, a w skrajnych przypadkach może ulec deformacji. Dzieje się tak dlatego, że piersi zbudowane są ze skóry oraz pasm tkanki łącznej, określanych mianem więzadeł Coopera. Nie mają mięśni, które, choć w jakimś stopniu mogłyby je ochronić przed wzmożonym wysiłkiem. Co gorsza, powstałe zniekształcenia biustu są nieodwracalne. Jedyne, co można zrobić to im zapobiegać. I dlatego tak ważną rolę odgrywa biustonosz do uprawnia sportu.

Shock Absorber 4490 Biustonosz sportowy, 001 noir

Shock Absorber 4490 Biustonosz sportowy, 001 noir

Czy wiesz, że:
Dobry stanik sportowy zmniejsza ruchy biustu i poprawia ich amortyzację, aż o 74%, podczas gdy zwykłe modele jedynie o 38%.

Biustonosz sportowy ma za zadanie zapewnić optymalną stabilizację piersiom. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie jego starannie przemyślana konstrukcja. Bielizna jest mocno zabudowana i wykonana z grubych, ale oddychających materiałów. Chroni to przed ich rozciąganiem, przynosząc maksymalną satysfakcję i komfort podczas uprawiania każdego rodzaju aktywności – bez względu na rozmiar biustu!

Sportowa bielizna ma również za zadanie wchłaniać wilgoć, a także zapewniać dopływ chłodnego powietrza, chroniąc przed bolesnymi otarciami czy oparzeniami. Ponadto odpowiednio dobrana modeluje sylwetkę i nadaje jej atrakcyjnego wyglądu.

Bieliznę należy dobierać starannie, mając na uwadze rozmiar, rodzaj czy materiał, z którego został wykonany biustonosz czy majtki. Jest ona jednym z ważniejszych elementów garderoby każdej kobiety.

Shock Absorber 5044 Biustonosz sportowy, bsv noir

Shock Absorber 5044 Biustonosz sportowy, bsv noir

Jaki stanik sportowy wybrać, by czuć się komfortowo i pewnie?

Jaki stanik sportowy wybrać, aby czuć się wygodnie i komfortowo? Przede wszystkim odpowiednio dopasowany do Twojego rozmiaru! Jak zrobić to prawidłowo? Punktem wyjścia jest ściągnięcie wymiarów pod biustem, pamiętając, aby otrzymany wynik zawsze zaokrąglić w dół. W przypadku miseczki należy zmierzyć obwód biustu na wysokości brodawek (bezpośrednio na ciele), najlepiej będąc na lekkim wdechu. Idealnie dobrany biustonosz sportowy nie może uciskać piersi. Jego zadaniem jest doskonałe objęcie oraz utrzymanie go na miejscu.

Jak dobrać biustonosz sportowy, aby cieszyć się maksymalną wygodą i komfortem treningu? W tym celu należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka parametrów. Jak się bowiem okazuje, rozmiar to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać kupując stanik sportowy. Równie ważne są inne elementy.

  • Miseczki, które powinny obejmować całą pierś oraz utrzymywać ją na miejscu.
  • Pas podtrzymujący pod biustem: nie może być ani za ciasny, ani zbyt luźny. Aby to sprawdzić, wystarczy podnieść ręce do góry i sprawdzić, czy nie „podjeżdża” do góry lub nie przesuwa się na ciele.
  • Ramiączka z możliwością regulacji dla właściwego podtrzymania biustu.
  • Fiszbiny, jeśli występują w staniku muszą idealnie otaczać całą pierś i nie powodować bolesnego wbijania się w nią
  • Szwy: miękkie, gładkie i przyjemne dla ciała, aby nie wywoływały bolesnych otarć czy podrażnień.

Brubeck BR00012A Biustonosz miękki, beżowy

Brubeck BR00012A Biustonosz miękki, beżowy

Rodzaje staników sportowych - jak dobrać biustonosz sportowy do dużego biustu, a jak do małego?

Wybór stanika sportowego warto rozpocząć od dopasowania go do rozmiaru biustu. Inny bowiem model sprawdzi się u pań hojnie obdarzonych przez naturę, a jeszcze inny u kobiet z małymi piersiami.

Stanik sportowy na duży biust

Obfite piersi to nie tylko powód do dumy, ale również duże utrapienie, zwłaszcza podczas wykonywania ćwiczeń. Dlatego panie o pełniejszej figurze powinny pamiętać, aby wybierać jedynie te modele staników sportowych, które mają pełne, oddzielne miseczki wsparte na szerokich ramiączkach. Równie dobrze sprawdzi się biustonosz sportowy usztywniający – zabudowany, z wysokim wsparciem, doskonale sprawdzający się jako stanik do biegania lub do wykonywania bardziej angażujących ćwiczeń.

Należy pamiętać, że w przypadku dużych biustów znaczącą rolę odgrywa odpowiednie dopasowanie obwodu. To bowiem od tego kryterium w największym stopniu zależy, czy biust będzie odpowiednio unieruchomiony i utrzymany, a także przynoszący komfort użytkowania.

Stanik sportowy na mały biust

Mniejszy biust to także mniej powodów do wątpliwości. Jakie staniki sportowe okażą się najlepsze? Oczywiście te pozbawione usztywnień, charakteryzujące się niskim wsparciem! Miękkie, lekkie, przewiewne i elastyczne świetnie sprawdzą się u posiadaczek drobnych biustów. Mogą posłużyć jako biustonosz fitness czy do uprawiania jogi.

Jak dbać i jak często wymieniać biustonosz sportowy?

Aby stanik sportowy jak najdłużej zachował swoje właściwości, warto go prać ręcznie, każdorazowo po skończonym treningu. Do prania najlepiej sprawdzą się łagodne detergenty w płynie, przy pominięciu tych przeznaczonych do zmiękczania tkanin. Ich użycie mogłoby naruszyć strukturę włókien bielizny sportowej i pozbawić ją posiadanych funkcji. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie możesz jej wyprać ręcznie, z pomocą przyjdzie pralka. Wybierz program do tkanin delikatnych lub syntetycznych oraz umieść biustonosz w specjalnym woreczku do prania bielizny. Susz na świeżym powietrzu, najlepiej w pozycji na płasko i poza bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Reviver F5521 Top fitness, czarny

Reviver F5521 Top fitness, czarny

Stanik jest nieodłącznym elementem damskiej odzieży sportowej. Pozwala cieszyć się pełnym komfortem ruchu i atrakcyjnym wyglądem piersi – przez cały czas. Nie ma znaczenia rodzaj wykonywanej aktywności, ponieważ każdy sport powoduje przemieszczanie i poruszanie się biustu, co sprzyja dolegliwościom bólowym, a nawet urazom! Odpowiednio dobrany zapewni wymagane wsparcie, a także kobiecy wygląd. Zabudowane modele biustonoszy sportowych można użytkować samodzielnie, zarówno na siłowni, jak i podczas joggingu w parku!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel