Siostrzane rozmiary biustonoszy – na czym to polega?

2021-09-10
Siostrzane rozmiary biustonoszy – na czym to polega?

Statystyki pokazują, że nawet 70% kobiet nosi niedopasowane biustonosze. Taki wynik to przede wszystkim efekt nieumiejętnego dopasowania stanika. Panie często wybierają biustonosze za małe w miseczkach i zbyt luźne w obwodzie, co może skończyć się nawet… zniekształceniem biustu. Wystarczy jednak znać pewien „trik”, dzięki któremu miseczki idealnie uchwycą piersi, a obwód wreszcie przestanie przesuwać się w górę lub uciskać klatkę piersiową.

Siostrzane rozmiary biustonoszy Siostrzane rozmiary biustonoszy

Siostrzane rozmiary biustonoszy – o co chodzi?

Czy wiesz, co robi większość kobiet przymierzających stanik 70B, który okazuje się za ciasny w obwodzie? Wybiera rozmiar 75B, którego miseczka jest ogromna. To najczęściej powielany błąd, skutkiem którego jest noszenie nieodpowiedniego stanika.

Tymczasem rozwiązanie tego problemu jest proste – wystarczy zastosować się do poniższej zasady:

Jeśli zmniejszasz obwód biustonosza, to zwiększ miseczkę. Jeżeli zwiększasz obwód stanika, to zmniejsz miseczkę.

I właśnie w tym tkwi istota tzw. siostrzanych rozmiarów biustonoszy. Tym mianem określa się staniki, które mają bardzo zbliżoną objętość miseczki, ale różne obwody pod biustem.

Siostrzane rozmiary biustonoszy na tabeli rozmiarów
Przykład Siostrzane rozmiary biustonoszy na tabeli rozmiarów Przykład

Przykład 1. Załóżmy, że przymierzasz stanik w rozmiarze 70B. Jeśli jest za ciasny w obwodzie, wówczas wybierasz rozmiar 75A (zwiększasz obwód i jednocześnie zmniejszasz miseczkę). Jeżeli natomiast ma za dużą miseczkę, wybierasz rozmiar 65C (zmniejszasz obwód i zwiększasz miseczkę).

Przykład 2. Załóżmy, że przymierzasz biustonosz w rozmiarze 75D. Jeśli ma zbyt ciasny obwód, wybierasz rozmiar 80C (zwiększasz obwód, zmniejszasz miseczkę). Jeżeli obwód jest za duży, wybierz stanik 70E (zmniejszasz obwód, zwiększasz miseczkę).

Sprawdź więcej: Tabele rozmiarów biustonoszy

Zastanawiasz się, dlaczego to działa? Musisz pamiętać, że staniki z różnym obwodem mają też różne miseczki. Nie jest bowiem tak, że producent szyje miseczkę o objętości E i taką stosuje w każdym biustonoszu – niezależnie od jego obwodu. Wielkość miseczki zmienia się niejako proporcjonalnie do obwodu pod biustem. Z tego powodu należy posługiwać się siostrzanymi rozmiarami biustonoszy – po to, aby dopasować stanik pod względem rozmiaru.

Jak korzystać z tabeli siostrzanych rozmiarów staników?

Dla ułatwienia wyboru odpowiedniego siostrzanego rozmiaru stanika powstała specjalna tabela. Chociaż korzystanie z niej wydaje się skomplikowane, to tylko pozory. Wystarczy postępować zgodnie z kilkoma poniższymi wskazówkami, a zakup odpowiedniego biustonosza nie sprawi żadnego problemu.

Rozmiary siostrzane – rozmiar stanika ma znaczenie Rozmiary siostrzane – rozmiar stanika ma znaczenie
  • Jeśli miseczki pasują do piersi, ale biustonosz jest za luźny w obwodzie, odszukaj aktualny rozmiar i przesuń się o jedno oczko w lewo w tabeli.
  • Jeśli miseczki są dobre, ale stanik jest za ciasny w obwodzie, znajdź aktualny rozmiar i przesuń się o oczko w prawo w tabeli.
  • Jeżeli miseczki są za małe, ale obwód jest w porządku, znajdź aktualny rozmiar i przesuń się o oczko w dół tabeli.
  • Jeśli miseczki są za duże, ale obwód jest odpowiedni, odszukaj aktualny rozmiar i przesuń się o oczko w górę tabeli.

Czytaj więcej: Jak dobrać biustonosz?

Dzięki temu szybko odszukasz siostrzany rozmiar stanika, który powinien znacznie lepiej dopasować się do twojego biustu.

O czym pamiętać, wybierając rozmiar stanika?

Częstym błędem popełnianym przez kobiety jest kupowanie staników – zawsze w tym samym rozmiarze. Trzeba jednak pamiętać, że wielkość piersi zmienia się na przestrzeni lat – inne są w okresie dojrzewania, inne w okresie ciąży, a jeszcze inne po utracie masy ciała lub przybraniu na wadze.

Przewodnik po rozmiarach siostrzanych staników Przewodnik po rozmiarach siostrzanych staników

Dobrze dobrany stanik powinien:

  • być zapięty na pierwszą zewnętrzną haftkę
  • mieć miseczkę, którą dobrze wypełnia pierś
  • mieć mostek płasko przylegający do klatki piersiowej
  • nie podnosić się w obwodzie przy podnoszeniu ramion
  • dawać wrażenie stabilności – także wtedy, gdy ramiączka są odpięte.

Jeżeli więc czujesz, że biustonosz nie zapewnia dobrego podtrzymania biustu, np. miseczka za bardzo odstaje, wymień go na inny. W Kontri.pl znajdziesz szeroki wybór staników w bogatej gamie siostrzanych rozmiarów. Zapraszamy na udane zakupy.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel