Jak wybielić biustonosz domowym sposobem?

2023-01-02
Jak wybielić biustonosz domowym sposobem?

Naturalnym zjawiskiem jest, że po pewnym czasie biały biustonosz traci swój idealny wygląd. Istnieją jednak domowe sposoby, dzięki którym można przywrócić bieliznę do pierwotnej świeżości. Jak to zrobić? Poznaj najlepsze rozwiązania!

Dlaczego biały biustonosz szarzeje?

Biały biustonosz może zmieniać swój kolor z wielu powodów. Czasami dzieje się to przez kontakt ze skórą lub kosmetykami, np. dezodorantami czy balsamami do ciała. Najczęściej jednak szarzenie bielizny związane jest z tym, że nakładamy na nią inne materiały, które delikatnie transferują swój kolor, kiedy przesuwają się po bieliźnie. Dodatkowo na odcień stanika wpływ mają także produkty, w których go pierzesz. Kolorowe płyny do płukania i prania, a także niektóre kapsułki i proszki mogą delikatnie wyszarzać białą bieliznę. Wiele Pań uważa, że tanie biustonosze szarzeją szybciej. Nic bardziej mylnego! Faktycznie, czasami mniej kosztowne modele wykonane są z gorszych tkanin, które szybciej tracą swój idealny wygląd, ale nie jest to wcale regułą. Dlatego istotne jest, aby sprawdzać skład materiałowy, a nie cenę.

Mat 053/22 Carmela Big Biustonosz usztywniany, biały

Mat 053/22 Carmela Big Biustonosz usztywniany, biały

Czy każdy biustonosz nadaje się do wybielania?

Zastanawiasz się, czy wszystkie białe biustonosze można wybielić? Niestety nie. To, czy proces się uda, zależy od tego, jaki sposób wybierzesz, a także, z jakiego materiału wykonano konkretne staniki. Jeśli masz delikatną bieliznę, wykonaną z lekkiej koronki, jedwabiu czy satyny, większość chemicznych produktów może je uszkodzić. Miej to na uwadze szczególnie wtedy, jeśli np. chcesz wybielić swoją bieliznę ślubną, która ma dla Ciebie wartość sentymentalną. W przypadku takich elementów garderoby lepiej jest skorzystać z domowych metod, chociaż i one mogą okazać się zbyt inwazyjne dla delikatnych tkanin. Wtedy niestety biustonosz nadaje się już tylko do wymiany.

Sposób na idealnie biały biustonosz - wybielanie stanika środkami chemicznymi

Jeśli chodzi o środki chemiczne, to jest ich na rynku całkiem sporo. Możesz wybierać spośród płynów, proszków, żeli, chusteczek czy mydełek wybielających, które zostały stworzone do odzyskiwania koloru różnego rodzaju tkanin. To, co jest najistotniejsze, to upewnienie się, że dany produkt został przeznaczony do materiału, z którego wykonano bieliznę. Np. biały biustonosz sportowy wykonany z grubej, mięsistej bawełny jest w stanie wytrzymać zdecydowanie bardziej intensywne wybielanie niż klasyczny stanik z delikatnej koronki. Dlatego, zanim zaczniesz koniecznie przeczytaj zalecenia producenta.

Vivisence 1052 Biustonosz miękki, biały

Vivisence 1052 Biustonosz miękki, biały

Jak wybielić stanik domowym sposobem?

Obawiasz się, że chemiczne wybielanie biustonosza go zniszczy? Możesz spróbować domowych sposobów, które w wielu przypadkach dają świetne rezultaty. Spośród jakich opcji możesz wybrać?

Jak wybielić biustonosz sodą?

Zacznijmy od najpopularniejszej metody, czyli wybielania biustonosza sodą. Wystarczy, że zmieszasz sodę z proszkiem do prania jasnych ubrań, w proporcji 1:1, a następnie wypierzesz biały stanik ręcznie w sporządzonym roztworze. Pamiętaj, aby później dokładnie go wypłukać! Jeśli to nie pomaga, możesz rozpuścić sodę i proszek w ciepłej wodzie i zamoczyć w niej biustonosz na 20-30 minut, a później wyprać go w odpowiednim płynie.

Jak wybielić stanik octem?

Kolejna opcja to wybielanie stanika za pomocą octu. Jest to sposób stosowany jeszcze przez nasze babcie. Wiele z kobiet starszego pokolenia do dziś go praktykuje, ponieważ jest to rozwiązanie naprawdę skuteczne. Jak wybielić biustonosz tą metodą? Wystarczy wlać szklankę octu do miski z zimną wodą, a następnie zanurzyć w niej stanik. Bielizna powinna spędzić w roztworze około 30 minut. Później należy dokładnie ją przepłukać i wyprać w delikatnym proszku do białych ubrań.

Jak wybielić biustonosz mlekiem?

Ostatni sposób na idealnie białe biustonosze to wybielanie za pomocą mleka. Jeśli Twój stanik jest poszarzały, możesz zanurzyć go w mleku lub kefirze i zostawić na około 12 godzin. Na jeden biustonosz, potrzebny będzie około litr płynu. Po upłynięciu odpowiedniego czasu i wyjęciu bielizny z naczynia należy wyprać ją ręcznie lub w pralce, używając programu dla delikatnych tkanin.

Gaia 281 Kate Biustonosz usztywniany, białe romby

Gaia 281 Kate Biustonosz usztywniany, białe romby

Jak dbać o biustonosze, aby nie traciły koloru?

Pamiętaj jednak, że najlepszym sposobem na zachowanie świeżości białych staników, jest ich odpowiednie użytkowanie. Po pierwsze w przypadku takiej bielizny, warto zwracać uwagę na to, co nakładamy na siebie. Najlepiej jest używać jej tylko wtedy, gdy mamy na sobie bardzo jasne, białe lub kremowe ubrania. Oprócz tego pamiętaj, aby nie używać antyperspirantów, które mogą zostawiać nieestetyczne żółte ślady na bieliźnie. Istotne jest również przechowywanie. Białe biustonosze dobrze jest oddzielać od tych, w innych kolorach, aby nie szarzały przez dotykanie bielizny, która może delikatnie farbować. Poza tym zadbaj o to, żeby staniki zawsze były równo ułożone. Wbrew pozorom nawet biustonosz bez fiszbin, nieodpowiednio przechowywany, może stracić swój kształt.

Alles Havana Biustonosz miękki, biały

Alles Havana Biustonosz miękki, biały

Jak poprawnie prać biały biustonosz?

Na koniec musimy jeszcze wspomnieć o praniu, które ma ogromny wpływ na to, jak wygląda po czasie każdy biały biustonosz. Po pierwsze warto prać bieliznę ręcznie, w środkach przeznaczonych do jasnych elementów garderoby. To zminimalizuje nie tylko problem szarzenia, ale także odkształcania się staników. Jeżeli jednak wiesz, że taka opcja się u Ciebie nie sprawdzi, dbaj o to, aby bieliznę prać w pralce na delikatnym programie, bez wirowania. I pamiętaj - łącz je tylko z innymi białymi rzeczami! Na koniec przypominamy także, że dużym wsparciem jest używanie akcesoriów do prania biustonoszy, takich jak np. woreczki. Dzięki temu bielizna nie traci swojej pierwotnej formy.

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już jak wybielić zszarzały biustonosz i poradzisz sobie z tym bez problemu!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel