Fakty i mity na temat gorsetów dla kobiet

2023-05-02
Fakty i mity na temat gorsetów dla kobiet

Z noszeniem gorsetów związanych jest wiele mitów. Czy faktycznie są one niewygodne i niebezpieczne dla zdrowia? A może jest to jednak świetny sposób na wymodelowanie figury? Przygotowaliśmy artykuł, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Po zapoznaniu się z nim z pewnością bez trudu stwierdzisz, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Gorset wyszczuplający jest niebezpieczny

Czy noszenie gorsetu jest zdrowe? Bardzo często słyszy się, że gorsety są niebezpieczne, ponieważ deformują żebra, kręgosłup, a także wpływają negatywnie na organy wewnętrzne, m.in. śledzionę, wątrobę, nerki czy płuca. Faktycznie, jeśli taki gorset byłby noszony codziennie, przez wiele godzin, a do tego był nieodpowiednio dopasowany, mógłby stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jednak w przypadku gorsetów modelujących brzuch, które zakładane są na kilka godzin, np. na imprezę, gdy chcesz podkreślić kształty obcisłą sukienką, nie musisz się obawiać. Pamiętaj jednak, aby dobrać odpowiedni rozmiar, w którym będziesz czuła się komfortowo.

Gorsenia K356 Gala Body wyszczuplające, czarny

Gorsenia K356 Gala Body wyszczuplające, czarny

Noszenie gorsetu jest niewygodne

Wiele osób uważa też, że noszenie gorsetu jest niewygodne i po kilkunastu minutach każdy marzy, aby natychmiast go ściągnąć. Nic bardziej mylnego! Dobrze uszyte gorsety modelujące talię i brzuch, które zostały wykonane z wysokiej jakości materiału, a także są dobrze dopasowane do sylwetki, są naprawdę wygodne. Wystarczy chwila, aby w pełni się do nich przyzwyczaić i czuć się tak, jak w podkoszulce. Musisz jednak wiedzieć, że taki komfort zapewniają wyłącznie wysokiej jakości modele, które zostały zaprojektowane z myślą o konkretnych typach sylwetek.

Gorset wpływa na osłabienie mięśni pleców

Tak jak wspomnieliśmy, noszenie gorsetu na co dzień damskiego może mieć wpływ na kręgosłup i mięśnie pleców. Koryguje on bowiem postawę, co jest akurat dużym plusem, ale również wykonuje część pracy za nasze mięśnie, co może je „rozleniwiać” przy długotrwałym noszeniu. Jak temu zapobiec? Wystarczą dwa treningi w tygodniu, skupione na mięśniach pleców i brzucha, aby nie odnotować żadnego problemu.

W gorsecie modelującym nie można spać

Warto też pamiętać, że jedną z najistotniejszych kwestii, jeśli chodzi o gorset modelujący, jest fakt, że nie można w nim spać. Tego typu gorsety wyszczuplające można nosić jedynie w trakcie dnia. W nocy nasze ciało powinno odpoczywać i być w pełni rozluźnione, więc ściskanie go gorsetem nie wchodzi w grę. Oczywiście inną opcją są seksowne gorsety erotyczne, które wkłada się na wieczór, jednak tylko na chwilę, aby zmienić nieco atmosferę w sypialni.

Passion Erza corset Gorset sexy, black

Passion Erza corset Gorset sexy, black

Gorsety pomagają tracić na wadze

Czy dzięki gorsetom można schudnąć? W zasadzie odpowiedzieć może brzmieć „i tak i nie”. Otóż optycznie takie akcesorium potrafi zmniejszyć figurę o kilka rozmiarów, tak samo jak majtki wyszczuplające są w stanie spłaszczyć brzuch. Należy jednak pamiętać, że modele modelujące mają za zadanie wysmuklić sylwetkę, ale nie są sposobem na zrzucenie kilogramów. Schudnąć w zdrowy sposób możesz tylko dzięki diecie i ćwiczeniom, a takie akcesoria mogą Ci tylko pomóc w podkreśleniu Twojej ciężkiej pracy.

Każdy może nosić gorset

Faktycznie większość osób może nosić gorsety bez obaw o zdrowie, ponieważ dobrze dobrane nie stanowią żadnego zagrożenia. Jeśli jednak masz jakiekolwiek problemy z kręgosłupem, napięciem mięśniowym lub organami wewnętrznymi, koniecznie skonsultuj tę kwestię z lekarzem. Np. przy refluksie i wrzodach żołądka noszenie takich akcesoriów jest zabronione ze względu na ucisk. Podobnie kobiety tuż po porodzie czy osoby po zabiegach w okolicy otrzewnej, powinny wstrzymać się z gorsetem wyszczuplającym przez jakiś czas.

Gorset przemieszcza narządy wewnętrzne

Zapoznając się z faktami i mitami na temat gorsetów, zawsze można trafić na informację, że przemieszczają one narządy wewnętrzne. Nie jest to prawda. Ucisk w takich akcesoriach kładzie się na żebra i talię. Gorset wysmukla więc figurę, a nie wprowadza żadnych zmian w organizmie. Oczywiście przy złym doborze rozmiaru czy typu (np. zbyt obcisły gorset sznurowany) może dojść do ucisku organów, ale na pewno nie do ich przemieszczenia. Pamiętaj więc, że nawet jeśli masz więcej kilogramów, nie warto wciskać się w za małe propozycje. Zdecydowanie lepiej wybrać coś z oferty gorsetów plus size, które będą dobrze leżeć na Twojej figurze.

Gorsenia 184 Livia Body wyszczuplające, beżowy

Gorsenia 184 Livia Body wyszczuplające, beżowy

Noszenie gorsetu zapobiega wadom postawy oraz garbieniu się

Wielu fizjoterapeutów zachęca osoby, które mają problemy z utrzymaniem odpowiedniej postawy ciała, do noszenia gorsetów. Wspomagają one bowiem zachowanie prostego kręgosłupa i zapobiegają garbieniu się, co jest bardzo pomocne. Oczywiście sam gorset nie zdziała cudów. Ważne są także ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców, a także stała opieka ortopedów i fizjoterapeutów.

Gorsety dają trwałe rezultaty

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, „Czy gorsety dają trwałe rezultaty?”. Akcesorium to zadziała bowiem wysmuklająco za każdym razem, gdy je założysz. Regularne noszenie może jednak wpłynąć na wygląd talii czy postawę ciała, więc pewne efekty pozostają na dłużej. Pamiętaj jednak, że nic nie jest dane na zawsze, więc po jakimś czasie bez noszenia gorsetu, ciało wróci do normy.

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już wszystko o noszeniu gorsetów i nie będziesz się ich więcej obawiać.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel