Dzień Bez Stanika - jaka jest historia i kiedy je obchodzimy?

2021-10-08
Dzień Bez Stanika - jaka jest historia i kiedy je obchodzimy?

Dzień Bez Stanika - nietypowe święto z długą historią

Możliwe, że niektóre z Was o tym nie wiedzą, ale na świecie jak i również w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Bez Stanika. Tego rodzaju świąt o charakterze bardziej żartobliwym jest w ciągu roku niemało, ale postanowiliśmy poświęcić dzisiejszy wpis właśnie temu wydarzeniu. Wiadomo, bliższa ciału koszula dlatego przybliżymy wam historię Dnia Bez Biustonosza.

Światowy Dzień Bez Stanika
Światowy Dzień Bez Stanika

Te dosyć nietypowe święto, wiele z Was zapewne pomyśli, musiało zostać zapoczątkowane przez mężczyzn. No bo któż inny chciałby pozbyć się biustonoszy, jak nie faceci? Otóż nie, moje Drogie. Jednoznacznie ciężko jest wskazać dokładną datę narodzin tego święta. Najczęściej jako początek wskazywane są lata 60. oraz 70. ubiegłego wieku. Całą ideę Dnia Bez Stanika zapoczątkowały właśnie kobiety. Biustonosze były postrzegane przez feministki jako symbol męskiej dominacji i dlatego postanowiły zrzucić owe "kajdany". Można trafić na głosy, które mówią, że działo się to dosyć widowiskowo - kobiety gromadziły się tłumnie i paliły "zrzucone kajdany", jednak najprawdopodobniej są to tylko miejskie legendy.

Dzień Bez Stanika - Kalendarz Świąt Nietypowych
Dzień Bez Stanika - Kalendarz Świąt Nietypowych

Kiedy jest Dzień Bez Stanika?

Popularność tego nietypowego święta rośnie z roku na rok i to na całym świecie. Każda kobieta ma przecież taki dzień gdy marzy o zrzuceniu biustonosza i relaksie w domowym zaciszu. Dokładna data jest trudna do określenia i można znaleźć wiele sprzecznych informacji np. 9 lipca czy 30 maja. Najczęściej wymieniana jest jednak data 13 października i my również tego dnia obchodzimy Dzień Bez Stanika.

Przeczytaj więcej: Dobre, bo z Polski. Rodzime marki bieliźniarskie mają swoje święto

Jak świętujemy Światowy Dzień Bez Stanika?

Dzień Bez Biustonosza jak każde inne święto ma swoich zwolenników i przeciwników. Po dwóch stronach barykady znajdują się zarówno mężczyźni jak i kobiety. W Stanach Zjednoczonych to święto obchodzone jest również z nieco innych powodów. Zagorzali zwolennicy kobiecych wdzięków zachęcają do "uwolnienia ich z klatek". Podobno jest to święto, które pomóc ma nie tylko kobietom. Według przeprowadzonych badań mężczyźni mogą zmniejszyć ryzyko zawału poprzez... patrzenie na kobiece piersi kwadrans dziennie. Ahh, ci mężczyźni ;) Jaka by nie stała idea za tym świętem, pewne jest, że powinnyśmy traktować je z przymrużeniem oka. Pamiętajmy jednak, że trwa ono jeden dzień i biustonosze są nam potrzebne na co dzień, dlatego zapraszam do zapoznania się z ciekawymi modelami w naszym sklepie online :) Pamiętajcie - to już 13 października :)

Z tej okazji w Internecie można tego dnia znaleźć wiele ciekawych haseł np. dzień bez stanika w gimnazjum, dzień bez stanika memy, demotywatory czy obrazki. Wszyscy się bawią choć nie wszyscy tego dnia muszą stosować się do jego zasad :)

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel