Dlaczego bielizna menstruacyjna się opłaca? Poczuj się pewnie i komfortowo w kobiece dni

2022-06-17
Dlaczego bielizna menstruacyjna się opłaca? Poczuj się pewnie i komfortowo w kobiece dni

Jeśli nie znasz jeszcze bielizny menstruacyjnej, w poniższym wpisie dowiesz się o niej wszystkiego. Czym jest? Jak jest wykonana? Czy w ogóle warto ją kupić? Rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości!

Podpaski i tampony to znane od lat metody zabezpieczania się przed krwawieniem miesiączkowym, ale nie jedyne. Do wynalazków nowoczesności można bowiem zaliczyć podpaski wielokrotnego użytku czy kubeczki menstruacyjne. Jednak prawdziwym hitem jest bielizna menstruacyjna, zaprojektowana tak, aby zapewnić komfort i szczelność podczas tych szczególnych dni w miesiącu. I choć wyglądem niczym nie różni się od klasycznych majtek, to jednak jej znakiem rozpoznawczym pozostaje wyjątkowa chłonność. Co to za bielizna? Czy warto ją mieć?

Co to jest bielizna menstruacyjna?

Najprościej mówiąc, majtkami menstruacyjnymi nazywamy bieliznę przeznaczoną do noszenia podczas miesiączki. Została tak zaprojektowana, aby wchłaniać płyn menstruacyjny, zastępując przy tym klasyczne produkty ochronne w postaci podpasek i tamponów czy cieszących się coraz większą popularnością kubeczków menstruacyjnych.

Jest wykonana ze specjalnej, niezwykle chłonnej tkaniny, składającej się z czterech warstw:
- absorbującej,
- antybakteryjnej,
- chroniącej przed przeciekaniem,
- odprowadzającej wilgoć.

Pomimo specjalnej technologii produkcji, wyglądem przypomina klasyczne figi. To bielizna lekka, oddychająca, naturalna i niepowodująca ucisku w okolicy brzucha. Co więcej, jest ekologiczna i wielokrotnego użytku. Wystarczy ją uprać i założyć ponownie, bez konieczności wydawania dodatkowych środków pieniężnych na podpaski, wkładki czy tampony.

Czy wiesz, że:
Majtki menstruacyjne wyróżniają się chłonnością równą czterem tamponom? Musisz jednak pamiętać, aby szczególnie dbać o higienę intymną w tym okresie.

Jak "działają" majtki menstruacyjne?

Bielizna dla kobiet w czasie okresu składa się z kilku warstw materiału. Pierwsza, chłonna, ma za zadanie absorbować wilgoć. Druga stanowi barierę dla wilgoci, zapewniając tym samym komfort i wygodę noszenia. Zadaniem trzeciej jest ochrona przed przeciekaniem i plamami. Tymczasem czwarta ma zabezpieczać przed infekcjami bakteryjnymi. Majtki menstruacyjne wystarczy założyć jak klasyczne figi – bez konieczności stosowania dodatkowej ochrony. Działają na zasadzie podobnej do podpaski, z tą różnicą, że efektywniej i wygodniej. Wydzielina menstruacyjna przechodzi przez materiał, wsiąka w specjalną wkładkę znajdującą się w majtkach i pozostaje w niej, uniemożliwiając przedostanie się na zewnątrz. Ich chłonność określana jest na 2-5 lat.

Częstotliwość zmiany bielizny menstruacyjnej jest kwestią indywidualną. Gdy tylko poczujesz, że pojawia się taka konieczność, wypierz je, wysusz i załóż ponownie!

Ekologiczne majtki menstruacyjne - dlaczego powinna je mieć każda kobieta?

Dlaczego warto przerzucić się na majtki menstruacyjne? Opinie wielu kobiet są jednoznaczne. Z powodu niekwestionowanej wygody i wyjątkowych właściwości chłonnych, które w wielu przypadkach całkowicie eliminują konieczność stosowania dodatkowych form ochrony. Bielizna menstruacyjna zapewnia dyskretną i zarazem skuteczną ochronę podczas krwawienia. A dodatkowo, jest ekologiczna, jak i ekonomiczna. Ogranicza ilość odpadów poprzez redukcję zużywanych tamponów czy podpasek, wywierając zauważalny wpływ na wzrost domowych oszczędności.

Jak dbać o bieliznę menstruacyjną?

Co robić, aby bielizna menstruacyjna ekologiczna jak najdłużej zachowała swoje właściwości? Jak ją prać, suszyć i przechowywać? Jak się okazuje, tego rodzaju majtki nie wymagają jakiejś specjalnej opieki. Idealnie, gdyby były prane ręcznie, najlepiej w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni, choć równie dobrze można uprać je w pralce. Uprzednio jednak konieczne jest ich namoczenie w zimnej wodzie, aby usunąć zabrudzenia znajdujące się na ich powierzchni.

Ważną rolę odgrywają detergenty używane do prania, które powinny być delikatne i naturalne. Pod żadnym pozorem niewskazany jest płyn do zmiękczania tkanin, gdyż skutecznie obniża on chłonność majtek menstruacyjnych. A tym samym ich żywotność. Należy suszyć je na płasko i nie zwijać w szufladzie, by zapobiec deformacji. Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie ich w łazience, np. w specjalnym woreczku bawełnianym, aby mieć je na wyciągnięcie ręki, gdy tylko zajdzie konieczność ich użycia.

Pamiętaj!
Przed pierwszym użyciem namocz majtki menstruacyjne przez 30 minut w zimnej wodzie. Ta czynność sprawi, że nabiorą chłonności.

Choć bielizna menstruacyjna jest wynalazkiem stosunkowo nowym, to jednak godnym zainteresowania. Jeśli wahasz się, co do uzyskania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, możesz sięgnąć po nią w dni, kiedy krwawienie jest lżejsze lub jako uzupełnienie dla kubeczka menstruacyjnego czy tamponu. Dobrym posunięciem jest także wypróbowanie jej w nocy, kiedy obfitość okresu jest stosunkowo mniejsza. Gdy raz użyjesz, nie wrócisz już do klasycznych środków ochrony. I to nie tylko z uwagi na komfort i poczucie bezpieczeństwa, ale również ekologię czy ekonomię.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel