10 faktów na temat piersi, które warto znać

2023-04-07
10 faktów na temat piersi, które warto znać

Piersi to nie tylko symbol kobiecości, ale też jedna z najpiękniejszych i najbardziej skomplikowanych w działaniu części kobiecego ciała. Co na ich temat warto wiedzieć? Oto 10 ciekawostek, o których mogłaś nie wiedzieć, a które z pewnością Cię zainteresują.

Piersi w centrum uwagi

Piersi od lat fascynują ludzkość. Stanowią synonim zmysłowej kobiecości, ale też troskliwego macierzyństwa. Od lat wzdychają do nich nie tylko poeci, zakochani mężczyźni czy niemowlęta. Akceptacja tego, jak piersi się prezentują, dla wielu kobiet jest kluczem do poczucia pewności siebie, własnej atrakcyjności. Jeśli jesteś ich posiadaczką, możesz mieć wrażenie, że absolutnie wszystko o nich wiesz. Ale czy to prawda, skoro tak wiele z nas wciąż ma problem z czymś tak z pozoru błahym, jak dobór odpowiedniego biustonosza? Zanim odpowiesz na to pytanie, przeczytaj koniecznie, jakie naukowe ciekawostki na temat biustu przygotowaliśmy dla Ciebie. Może w ten sposób udowodnimy Ci, że właśnie piersi wciąż mogą zaskoczyć. Nawet Ciebie!

Biustonosz półusztywniany Vivisence 1055 różowy

Biustonosz półusztywniany Vivisence 1055 różowy

Co o biuście warto wiedzieć? Najciekawsze informacje

Co na temat piersi warto wiedzieć – również z uwagi na samoakceptację czy zachowanie zdrowia? Zerknij do 10 ciekawostek.

  1. Nie ma dwóch takich samych sutków. Co ważne, dotyczy to nie tylko różnych kobiet, ale też dwóch sutków w tej samej parze piersi. Gruczoły sutkowe mogą się różnić wypukłością, wielkością, kolorem, ale też sposobem, w jaki reagują na różne czynniki (chłód, dotyk itd). Dysproporcje mogą też zauważyć mamy karmiące dzieci – często zdarza się, że jeden gruczoł wydziela więcej mleka bądź… że niemowlę preferuje np. większy sutek.
  2. Pierwsze biustonosze były noszone już w starożytności – w formie opasek noszonych pod ubraniem lub na ubraniu bądź w postaci wstążek zawiązywanych między piersiami i służących ich podtrzymaniu. Pierwszy biustonosz przypominający ten współczesny zaprojektował w Nowym Jorku Henry Lesher. Projekt został opatentowany w połowie XIX wieku.
  3. Według prowadzonych przez naukowców na zachodzie statystyk, globalny rynek implantów piersi z roku na rok rośnie. W 2021 był wart 1,8 miliona dolarów, ale szacuje się, że już w 2031 roku ma opiewać na 4,5 miliona dolarów. W samych Stanach Zjednoczonych robi się rokrocznie około 300 tysięcy operacji biustu. W Polsce ta liczba również rośnie, między innymi ze zwiększeniem świadomości dotyczącej tego typu zabiegów.
  4. Chociaż na Instagramie, TikToku czy YouTubie można się spotkać z pojęciem “ćwiczeń powiększających piersi”, wpłynąć można jedynie na mięśnie klatki piersiowej. Warto jednak wdrożyć takie elementy do swojego treningu – na pewno pozytywnie wpłynie to i na zdrowie, i na prezencję sylwetki.
  5. Długotrwałe noszenie niewygodnego i źle dopasowanego biustonosza (zwłaszcza w przypadku zwiększonej aktywności, uprawiania sportu) czy spanie na brzuchu jak najbardziej mogą długofalowo wpłynąć na wygląd piersi, deformując je lub przyspieszając utratę ich jędrności.
  6. Dobrze dobrany stanik to nie tylko kwestia pięknego wyglądu czy poczucia pewności siebie. Za duży stanik nie będzie pełnił swojej funkcji (czyli nie będzie wspierał biustu), z kolei za mały może przyczynić się do poważnych problemów z kręgosłupem, a nawet migrenami. Kiedy bezskutecznie szukasz u lekarzy rozwiązania takich dolegliwości, upewnij się, że nosisz odpowiednio dopasowany stanik.
  7. Rak piersi to wciąż realny problem. W 2020 roku taką diagnozę usłyszało 20 tysięcy Polek. Co ważne, w przypadku każdej kobiety, bez względu na genetykę, istnieje 12% ryzyka zachorowania na nowotwór. Oznacza, że narażona na niego jest jedna na osiem kobiet! Za główną przyczynę wysokiego odsetka umieralności, eksperci podają kulejącą profilaktykę, czyli przede wszystkim brak okresowych badań i samobadań.
  8. Szacuje się, że przeciętna waga kobiecego biustu to około 0,5 kilograma, przy czym jest to oczywiście wynik uśredniony. Masa piersi może znacznie różnić się w przypadku różnych kobiet, nawet o tym samym wieku i o zbliżonym typie sylwetki.
  9. Wydzielina mleczna z sutków może pojawić się nawet u tych kobiet, które nigdy nie były w ciąży i które nie są w okresie laktacji. Tak zwany mlekotok najczęściej związany jest z zaburzeniami hormonalnymi (endokrynologicznymi). Zazwyczaj to jeden z objawów hiperprolaktynemii, czyli zwiększonego stężenia prolaktyny w organizmie.
  10. Podejście do kobiecego biustu różni się w zależności od kręgu kulturowego. W niektórych krajach kultura ubioru nakazuje kobietom skrzętne zakrywanie biustu, podczas gdy w innych jest on eksponowany w sposób naturalny.

Biustonosz miękki Gorteks Pamela/B2 lawendowy

Biustonosz miękki Gorteks Pamela/B2 lawendowy

Jak widzisz, piersi to prawdziwy fenomen, który od lat fascynuje nie tylko artystów, ale też naukowców. Mamy nadzieję, że wskazówki, które opisaliśmy w tym artykule, pozwolą Ci spojrzeć na piersi jak na zjawisko i jeszcze bardziej je docenić.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel