Poliamidy – polimery, które mają bardzo silną tendencję do krystalizacji. Z poliamidów produkuje się przede wszystkim włókna zwane nylonami i aramidami oraz tworzywa sztuczne o podwyższonej odporności mechanicznej.
Spandex (Lycra, Elastan) – elastyczne włókno sztuczne (elastomer poliuretanowy), wynalezione w 1958 przez Josepha Shiversa w laboratoriach firmy DuPont[1], przez którą jest produkowane i rozprowadzane. Lycra jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Invista[2](dawniej część DuPont).
Chemicznie jest to kopolimer blokowy, w którym występują na przemian sztywne, krótkie bloki ureatanowe, zawierające ugrupowania aromatyczne i giętkie, dość długie bloki oligoglikolowe o stopniu polimeryzacji ok 40.
Bawełna – miękkie włókno otaczające nasiona rośliny określanej tą samą nazwą – bawełny (Gossypium), mające wiele zastosowań. Służy m.in. do wytwarzania miękkiej tkaniny – najpopularniejszej w przemyśle tekstylnym, a także, ze względu na silne własności absorpcyjne, do produkcji materiałów opatrunkowych.
Bawełna charakteryzuje się ciepłym i miękkim chwytem oraz dobrymi właściwościami higienicznymi. Jest wytrzymała, łatwa w praniu, odporna na wysoką temperaturę i gotowanie. Bawełna dobrze chłonie pot i wodę. Bardzo często łączona jest z włóknami syntetycznymi, np. z poliestrem lub włóknami elastycznymi, w celu poprawienia pewnych właściwości użytkowych.